29 жовтня Всесвітній День боротьби з інсультом

 

Наш мозок живиться артеріальною кров'ю збагаченою киснем. При пошкодженні або закупорці судин мозку він залишається без харчування та реагує на це відмиранням цієї ділянки. Разом із загиблою ділянкою мозку людина втрачає ті функції, за які він був відповідальним. Так розвивається ішемічний інсульт.

Небезпечним тим, що симптоми наростають поступово, а допомога має бути надана людині не пізніше трьох годин після закупорки судини.

Другий вид інсульту геморагічного виникає раптово. У такому разі у людини на фоні високого артеріального тиску рвуться судини мозку і кров заповнює порожнину що утворилася (виникає гематома).

Так що таке інсульт, та як його розпізнати?

Інсульт — це гострий стан, під час якого вражаються кровоносні судини головного мозку. Інсульт виникає, коли судина, по якій кров'ю переноситься кисень і поживні речовини, блокується тромбом (“бляшкою”) або розривається. Коли це відбувається, частина мозку не може отримати з кров’ю постачання кисню та поживних речовин і як наслідок починається смерть його клітин.

Інсульт може призвести до інвалідності та у деяких випадках — смерті.

Деякі стани підвищують ризик виникнення інсульту, зокрема:

  • високий артеріальний тиск;
  • високий рівень холестерину;
  • порушення серцевого ритму;
  • надлишкова вага;
  • цукровий діабет;
  • надмірні стреси.

За якими ознаками можна запідозрити інсульт у людини поруч або у себе?

Розвиток інсульту можуть супроводжувати симптоми, що виникають раптово.

Запам’ятати їх можна у можна за абревіатурою МОЗОК-Час.

М (Мовлення) - попросіть людину повторити за вами просте речення та виконати просту команду. При інсульті вимова буде нерозбірливою, плутаною або людина не буде розуміти команду, яку ви попросили її виконати.

О (Обличчя) - коли одна сторона обличчя зазнає візуальних змін (наприклад, обвисає). Попросіть людину посміхнутися. Якщо у неї інсульт, вона не зможе цього зробити або посмішка буде несиметричною.

З (Запаморочення) - поява скарги на раптове головокружіння, хиткість ходи, втрату рівноваги, координації рухів у руці або нозі.

О (Очі) - у людини раптово порушився зір одним або двома очима, наприклад, з’явилось двоїння при погляді на предмети.

К (Кінцівки) - слабкість або оніміння, неможливість підняти і утримувати обидві руки або обидві ноги одночасно, кінцівки з однієї сторони стають слабкішими, можуть падати, як пліть.

Час – якщо ви помітили один із цих симптомів, терміново викликайте швидку.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте, вони сигналізують про загрозливий стан, який треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Інсульт вимагає невідкладного медичного втручання. Щоб зберегти здоров'я, потрібно попасти до лікарн протягом години. Людина з ознаками інсульту, яка отримує допомогу лікарів упродовж перших 4,5 годин, має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків.

Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось іншого інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103.

Цінуйте своє здоров’я та життя!