Важливо знати. Інфаркт міокарда

 

Інфаркт міокарда - вкрай небезпечний стан для життя. При цьому небезпечно все «перше» - перша година ( «golden hour»), першу добу, перший тиждень, перший місяць, перший рік (за ступенем зменшення). Але, звичайно ж, найнебезпечніший період - його початок. У США 55% летальних результатів від ІМ трапляються на догоспітальному етапі [1]. Тому чим швидше буде розпочато адекватне лікування, тим більше шансів врятувати життя пацієнта

симптоми інфаркту

Інфаркт міокарда (ІМ) - омертвіння ділянки серцевого м'яза при різкому виникненні дисбалансу між потребою міокарда в кисні і його доставкою до серця.

Симптоми інфаркту міокарда включають:

- біль або неприємні відчуття в середині грудної клітини;

- біль або неприємні відчуття в руках, лівому плечі, ліктях, щелепі або спині (біль «віддає» з грудної клітини в ліву руку, щелепу і т.п.).

Крім того, інфаркт міокарда може супроводжуватися утрудненням дихання або відчуттям нестачі повітря, нудотою, блювотою, запамороченням або втратою свідомості. Пацієнт покривається холодним потом і стає блідим. Жінки частіше відчувають утруднення дихання, нудоту, блювоту, а також біль у спині і щелепи [2].

Основним симптомом при інфаркті міокарда є біль за грудиною, яка нагадує напад стенокардії, але відрізняється більшою інтенсивністю. При цьому інтенсивність болю може бути різною. Біль може наростати, а потім згасати, тобто бути хвилеподібною. Чим інтенсивніше біль, тим частіше вона поширюється в інші області і може бути схожа на біль за грудиною або створювати відчуття оніміння, слабкості, холоду.

Розрізняють давить, що стискає, пекучий (її можна сплутати з печією), що розриває, тиснучу, рідше - свердлячу і тягне біль.

Біль може бути незначною або відсутньою - це буває частіше в осіб похилого віку або у хворих з повторним інфарктом міокарда, цукровий діабет [1].

Атипова картина інфаркту

В цілому вважається, що клінічна картина інфаркту міокарда досить специфічна, тому при типовому перебігу його зазвичай не плутають з іншими станами. Значно важче розпізнати атипові прояви інфаркту міокарда. Вони часто імітують інші захворювання, а їх симптоми, на перший погляд, ніяк не пов'язані з порушеннями в роботі серця.

Наприклад, «астматичний» інфаркт проявляється задишкою в спокої, задухою різної інтенсивності [3]. Даний стан може помилково розцінюватися як напад бронхіальної астми або прояв пневмонії [4]. З іншого боку, надмірне застосування β2-агоністів під час астматичного нападу може імітувати інфаркт міокарда [5].

Для «абдомінального» інфаркту характерна біль у верхній половині живота, надчеревній ділянці, правому підребер'ї, яка може супроводжуватися нудотою, блювотою і здуттям живота.

Аритмический інфаркт міокарда супроводжується зміною регулярного серцевого ритму і / або його різким уповільненням або почастішанням.

Передувати появі болю при інфаркті міокарда можуть запаморочення, нудота, блювота, непритомність, потемніння в очах, затьмарення свідомості.

Атипові форми інфаркту міокарда найчастіше діагностують у пацієнтів старше 60 років (хоча віковий бар'єр для больових і атипових форм не є специфічним), у хворих з супутнім цукровим діабетом, артеріальною гіпертензією, які перенесли інфаркт міокарда [1].

Безсимптомна форма інфаркту

«Німа» ( «бессимптомная», «малосимптомная») форма інфаркту міокарда протікає не тільки при відсутності болю в грудях, але і з настільки мізерною і неспецифічної симптоматикою, що часто залишається непоміченою. При цьому такий інфаркт міокарда може стати причиною раптової смерті.

Очевидно, що люди, які не відчувають болю, знаходяться в невигідному положенні в порівнянні з тими, хто її відчуває. При болях людина створює більш щадні умови для роботи серця і може звернутися за допомогою, тоді як за відсутності болю ситуацію вирішує тільки випадок [4].

«Німі» інфаркти міокарда виявляють випадково під час контрольних електрокардіографічних досліджень (в різні періоди інфаркту міокарда) або вже після смерті хворого, у якого прижиттєва діагностика не була проведена.

У стресовій ситуації

Інфаркт міокарда є стресовою ситуацією як для самого хворого, так і для тих, хто опинився в цей час поруч з ним. Тому перш за все потрібно заспокоїтися і не панікувати.

Якщо ви підозрюєте у людини інфаркт міокарда, потрібно вжити таких заходів:

- надати хворому горизонтальне положення і забезпечити йому повний фізичний і психологічний спокій;

- дати нітрогліцерин (1 таблетку під язик). Якщо біль не проходить, дати ще 1 таблетку, а потім з інтервалом 3 хв ще 1;

- викликати швидку";

- виміряти артеріальний тиск (АТ) і пульс (при низькому тиску у горизонтальному положенні тулуба підняти ноги вгору на 30-45 °);

- забезпечити приплив свіжого повітря;

- при відсутності протипоказань і в разі впевненості в своїх діях подрібнити 325 мг ацетилсаліцилової кислоти (АСК) і дати хворому (пацієнтам з ішемічною хворобою серця необхідно носити таблетку АСК разом з нітрогліцерином) [1].

Підготувала Олександра Демецька, канд. біол. наук
(Джерело: https://fp.com.ua)