Опіки

 

Бережіть дітей від опіків

Опік - одна з найбільш поширених домашніх травм, до якої схильні не тільки діти, а й необережні дорослі. Однак якщо для отримання сильного опіку дорослим треба проявити значну безпечність, то малюки можуть серйозно обпектися, випадково перекинувши на себе чашку з гарячим чаєм або навіть відкривши кран з гарячою водою. Опік - це температурне, або, як правильніше говорити, термічне пошкодження тканин тіла. Такі травми дуже небезпечні для організму, так як призводять не тільки до порушення цілісності тканин, а й до руйнування під впливом високих температур складних білків, що лежать в основі клітин.

  • Які бувають опіки? 

Опіки першого ступеня зачіпають тільки зовнішній шар шкіри, роблячи його сухим, почервонілим і болючим. Сонячний опік - типовий приклад опіку першого ступеня. При опіку другого ступеня вплив високої температури поширюється на глибші шари шкіри, викликаючи утворення пухирів, заповнених рідиною. При опіках третього ступеня шкірні покриви уражаються на всю товщину. Шкіра виглядає, як вкрита коричневим струпом. Чутливість в місці опіку може бути порушена, тому що під впливом температури уражаються нервові закінчення. Є також і четверта ступінь опіку, при якій температурний вплив може зруйнувати м'язи й кістки. На щастя, в побутових умовах такі опіки - велика рідкість.

  • Причини опіків 

Обережно, діти! 
Головні вороги маленький дітей в будинку це двері, ящики, скатертини, мотузки і пакети. Прочитайте про те, як облаштувати безпечний будинок для малюка. Термічні опіки виникають в результаті впливу високої температури: Відкритий вогонь вражає велику поверхню, викликаючи опіки переважно другого ступеня. Гаряча рідина може викликати невеликі за площею, але глибокі опіки. Опік паром зазвичай відбувається на великій площі, але не буває глибоким. Контакт з розпеченими предметами викликає чітко окреслений і глибокий опік - аж до четвертого ступеня. Хімічні опіки виникають в результаті контакту з небезпечними речовинами: кислотами і лугами. Особливо небезпечні опіки, викликані попаданнями цих речовин в дихальні шляхи і травний тракт. Електричні опіки виникають в точках входу і виходу електричного заряду в тіло. Вони займають невелику площу, але можуть бути дуже глибокими. Крім того, при короткому замиканні електропроводки може статися опік вольтової дугою. Він нагадує опік відкритим полум'ям.

Увага! 
При появі опіків другого ступеня, що охоплюють площу більше руки, ноги або грудей, слід якомога швидше звернутися до лікаря. Не відкладайте звернення до лікаря, якщо опік другого ступеня площею більше долоні отримав дитина. Опіки третього і четвертого ступеня будь-якої площі - привід для негайного виклику бригади швидкої допомоги! Як і опіки другого ступеня в області обличчя, шиї або геніталій.

  • Перша допомога при легких побутових опіках 

1. Охолодіть обпечене місце прохолодною проточною водою протягом декількох хвилин. Не використовуйте сильний напір води. 
2. Не використовуйте лід, сніг, заморожені продукти для охолодження опіку. Низькі температури можуть швидко викликати обмороження, оскільки шкіра в місці опіку вже пошкоджена і не виконує свою захисну функцію. 
3. Опіки першого ступеня або невеликі опіки другого ступеня можна лікувати за допомогою сертифікованих мазей або спреїв від опіків. Запам'ятайте: подібні мазі мають бути виготовлені строго на водній основі. 
4. Ніколи не змащуйте опіки маслом, салом або будь-яким іншим жиром, включаючи жирні креми. Масляна плівка утримує тепло всередині шкіри і робить опік більш глибоким. 
5. Не відкривайте самостійно пухирі, що залишилися від опіку - так ви ризикуєте занести інфекцію. Опіки схильні до запалення і розвитку нагноєння частіше, ніж інші травми. 
6. Якщо опік викликає сильні болі, озноб або лихоманку - негайно зверніться до лікаря.

  • Як запобігти опіки 

Якщо обпекло сонце.
Яскраво-червона шкіра і підвищена температура - закономірний результат нехтування правилами перебування на сонці. Прочитайте про першу допомогу при сонячних опіках. 
Більшість опіків можна запобігти. Дорослим не варто забувати про наявність здорового глузду і техніки безпеки при поводженні з предметами та речовинами, які можуть викликати опік. Запобігти опіки у малюків допоможуть прості правила: 
1. Не дозволяйте маленькій дитині самостійно відкривати крани у ванній і на кухні до тих пір, поки він не буде вміти змішувати гарячу і холодну воду. Навіть вода температурою 60 градусів може викликати серйозний опік всього за півхвилини контакту з нею. 
2. Не переносьте гарячі рідини і їжу над тими місцями, де грає дитина. 
3. Не відкривайте духовку, якщо на кухні знаходиться маленька дитина. 
4. Під час пікніка не дозволяйте малюкові наближатися до мангалу. Грайте з дитиною подалі від того місця, де готується шашлик. 
5. При готуванні на плиті включайте далекі конфорки і поверніть каструлі ручками всередину. Це дозволить і вам самим вберегтися від випадкового перевертання гарячої каструлі або сковороди. 
6. Не відкладайте лагодження несправних електричних розеток і вилок. Не використовуйте прилади з несправною проводкою. 
7. Відмовтеся від використання обігрівачів з відкритою спіраллю. 
8. Не вчіть дитину користуватися запальничками або сірниками, поки не будете впевнені, що він розуміє їх потенційну небезпеку. Зберігайте подібні предмети в тих місцях, куди дитина не може добратися. 
9. Ніколи не приносите в будинок, де є маленькі діти, будь-які їдкі рідини. Побутову хімію прибирайте на шафи, а краще - під замок. 
10. Не дозволяйте дітям запускати феєрверки - в тому числі і грати з бенгальськими вогнями, хлопавками або невеликими петардами.

Найважливіше
Опіки відбуваються під впливом різних гарячих предметів, рідини, пара і навіть їдких хімічних речовин. Якщо опіки глибокі і великі за площею - негайно викликайте бригаду швидкої допомоги. Ніколи не змащуйте місце опіку жиром і не прикладайте лід до ураженої шкіри.

ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО ЛІКАРЯ
з материнства та дитинства
Джура В.В