Всесвітній день боротьби з туберкульозом

 

ПРОВОДИТЬСЯ У ВИГЛЯДІ місячника з 01.03. по 31.03.18.
В рамках проведення Місячника оголошена Акція «МОЇ ЛЕГКІ ЧИСТІ».
Запрошуємо всіх бажаючих пройти флюорографічне обстеження, особливо тих, хто не проходив ФЛГ-обстеження більше двох років.

Відкрита консультативна телефонна «гаряча лінія»:
 - Міський позаштатний фтизіатр - № тел .: 2-73-93
 - Лікар інфекціоніст з питань ВІЛ / СНІД - № тел .: 2-77-48

Всесвітній день боротьби з туберкульозом, з ініціативи ВОЗ, щорічно проводиться 24 березня. Саме в цей день в 1882 році німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про відкриття збудника туберкульозу, і був в 1905 році удостоєний Нобелівської премії. З тих пір туберкульоз виліковний, хоча навіть зараз до кінця не переможений ні в одній з країн світу і є загрозою здоров'ю населення планети.
Метою Всесвітнього дня є підвищення обізнаності про епідемію туберкульозу, заходи щодо ліквідації цієї хвороби, і показати, що боротися з цією хворобою можна і потрібно.
Символ Дня боротьби з туберкульозом - БІЛА РОМАШКА, як символ здорового дихання.
Любі друзі! Хочу Вам нагадати, що туберкульоз, як соціально небезпечне захворювання, залишається глобальною проблемою багатьох країн світу, і особливо вона торкнулася країн Африки, Східної Європи, в тому числі і України.
Туберкульоз - інфекційне захворювання, що викликає утворення вогнищ запалення в різних тканинах, найчастіше в легеневій. Головним джерелом інфекції є хворий на відкриту або на заразну форму туберкульозу з наявністю порожнин розпаду, яка виділяє в зовнішнє середовище мікобактерії туберкульозу (МБТ). Основний шлях передачі туберкульозної інфекції - повітряно-краплинний (передається при кашлі, чханні, розмові і при цьому хворий може розсіювати інфекцію на відстань 80-100 см). Інші шляхи, також мають значення: аліментарний, контактний, внутрішньоутробний. Необхідно відзначити, що МБТ дуже стійкі до зовнішнього середовища, вона виживає і в снігу, і в землі, їй не страшні впливу спирту і кислот, наприклад: у вуличному пилу зберігаються протягом 3-х місяців, стільки ж вони можуть залишатися і на сторінках книг, в воді - протягом 150 днів, в молоці і молочних продуктах - 8-10 місяців, а без доступу сонячного світла багато місяців, але прямі сонячні промені вбивають їх протягом 2-6 годин, МБТ гинуть при впливі на них містять хлор речовинами . Туберкульоз щорічно забирає життя близько 1,6 мільйонів чоловік, більшість яких - це жителі країн, що розвиваються.
Для боротьби з епідемією туберкульозу, ще в 1993 році ВООЗ офіційно рекомендувала стратегію DOTS, яка полягає в строгому контрольованому лікуванні короткими безперервно курсами хіміотерапії при виявленні МБТ через обстеження мокротиння.
 Основними принципами DOTS є:

  • політична підтримка;
  • діагностика через мікроскопію (мокротиння);
  • надійна поставка ліків;
  • контроль за лікуванням;
  • регулярна оцінка результатів.

В Україні, в т.ч. в Донецькій області, стратегія DOTS була впроваджена в 2003 році.
Впровадження DOTS - це порятунок безлічі людей від смерті, хвороби і страждань, обумовлених туберкульозом. Принципи стратегії DOTS універсальні для будь-якої країни. При використанні стратегії DOTS в різних країнах світу відсоток вилікування туберкульозу сягає 85%.
У зв'язку з цим нагадую, що на дослідження мокротиння направляє лікар осіб, у яких з'явилися такі симптоми: підвищена температура більше двох тижнів, кашель протягом двох тижнів, підвищена слабкість, зниження маси тіла, пітливість вночі. При наявності таких скарг вам необхідно негайно звернутися до лікаря для обстеження.
Завдяки проведеній в нашій країні активної протитуберкульозної роботи із застосуванням стратегії DOTS в останні роки вдалося знизити ріст захворюваності і смертності населення від туберкульозу. За інформацією Міністерства охорони здоров'я України епідситуація з туберкульозу в останні 5 років стабілізувалася. Захворюваність пішла на спад і щорічно знижується на 2-3%. Якщо здається, що відсоток незначний, то за ним стоїть кілька сотень людей, які не захворіли на туберкульоз і не заражали інших.
Також поліпшення епідситуації підтверджується і по Добропіллю: у 2017 році виявлено 33 випадки туберкульозу, що на 15 випадків менше, ніж у 2016р.
Але, на жаль, особливість сучасного туберкульозу - це його з'єднання з ВІЛ-інфекцією, що є головною проблемою і вимагає додаткових зусиль у його лікуванні. Тому необхідно проводити таким хворим своєчасне спільне комбіноване лікування і туберкульозу та ВІЛ-інфекції / СНІДу, а це застосування антиретровірусної терапії (АРТ). В даний час по Добропільському регіону на антиретровірусній терапії перебуває 629 осіб, з них по місту - 588, по селу - 41. Чи не охоплено ще антиретровірусних лікуванням 468 осіб з 1128 осіб, які перебувають на диспансерному обліку у відділенні профілактики і лікування ВІЛ / СНІД. Охоплення антиретровірусною терапією по Україні повинен досягати 90% від які перебувають на обліку.

У зв'язку з чим, запрошую осіб, що живуть з ВІЛ-інфекцією / СНІДом і знають про свій ВІЛ-позитивний статус, і які ще не отримують антиретровірусну терапію, з'явиться до лікаря-інфекціоніста поліклінічного відділення № 1 для призначення безкоштовного лікування, яке поліпшить якість і тривалість Вашого життя!
Звертаю Вашу увагу, що флюорографічне обстеження залишається основним методом виявлення туберкульозу, а у дітей - це туберкулінодіагностика (проба Манту). Також потрібно знати, що основною профілактичним заходом в боротьбі з туберкульозом на сьогоднішній день є вакцина БЦЖ (BCG).

Звертаючись до кожного громадянина, хочу підкреслити, що тільки ми разом можемо зупинити поширення туберкульозу, тому що профілактика дуже доступна - потрібно пройти щорічно флюорографічне обстеження та своєчасно звернутися до лікаря при наявності скарг. Також пропоную звернути особливу увагу на побутову щоденну профілактику: здоровий спосіб життя, підвищення імунітету, особисту гігієну, провітрювання приміщення, кип'ятіння молока, термообробку м'ясних продуктів. Остерігайтеся продуктів зі стихійних ринків. Корисні сонячні ванни.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом в 2018 році проходить під девізом -
Потрібні лідери для світу, вільного від туберкульозу.
Зробимо свій внесок в історію.
Зупинимо туберкульоз!

                                                          Надія Другова,
                                                          заступник головного лікаря КЗОЗ «Добропільська ЛІЛ»
                                                          Ірина Козенятко
                                                          заступник головного лікаря КЗ «Добропільський ЦПМСД»