Рекомендації пацієнтам. Інсульт

 

Інсульт – гостре порушення кровообігу, яке зумовлює розлади функцій мозку та завдає тяжкі ушкодження тканин мозку. Під час інсульту у визначеній ділянці мозку кровотік знижується або зовсім припиняється. Існують два типи інсульту: ішемічний та геморагічний.

 Ішемічний інсульт – порушення мозкового кровообігу за ішемічним типом – трапляється у разі, якщо тромб блокує артерію або капіляр у мозку. 80% всіх інсультів – ішемічного типу. Атеросклероз порушує кровообіг в артеріях, які доставляють кров у мозок. Ці артерії називаються сонними і вертебральними. Звуження цих судин може бути однією з причин інсульту. Геморагічний інсульт – порушення мозкового кровообігу за геморагічним типом – відбувається, коли лопається судина і кров виходить за межі судини в тканину мозку. І в тому, і в іншому випадку клітини пошкодженої частини мозку не отримують кисень і необхідні поживні речовини в достатній кількості, що є причиною загибелі цих клітин. Порушення кровообігу в судинах головного мозку потребує медикаментозного втручання.  

Причини інсульту:

 1.  Підвищений артеріальний тиск протягом тривалого періоду (або артеріальна гіпертензія). Допустима межа артеріального тиску має бути до 140/90 мм рт.ст. Слід регулярно перевіряти свій артеріальний тиск, зокрема особам, які досягли 45-річного віку. Якщо тиск вище за допустиму позначку, варто звернутися до лікаря і разом із ним розробити програму для контролю артеріального тиску. Це може бути дієта, регулярні фізичні вправи або ж медикаментозна терапія, яка з кожним роком удосконалюється і не викликає побічних дій, які могли б знизити якість життя.
 2.  Тютюнопаління. Цей фактор підвищує ризик інсульту вдвічі. Після позбавлення від цієї шкідливої звички ризик почне зменшуватися, а через п’ять років ризик знизиться до такого, що мають некурці. Тютюн дуже шкідливий для здоров’я в будь-якому вигляді: сигарет, сигар, трубок, жувального тютюну тощо. Пасивне куріння також небезпечне.
 3. Вживання алкоголю. Вживання алкоголю у великих кількостях підвищує ризик розвитку інсульту. Алкоголь не можна поєднувати з прийняттям ліків.
 4.  Підвищений рівень холестерину. Знизити рівень холестерину можна завдяки дієті та за допомогою ліків.
 5.  Цукровий діабет. Це захворювання дуже небезпечне, не варто його ігнорувати. Слід порадитися з лікарем і розробити індивідуальну програму харчування та підібрати лікарські засоби, які б відповідали вашим потребам і стилю життя. Контролюючи рівень глюкози крові, можна знизити ризик розвитку інсульту.
 6.  Захворювання серця, а саме порушення ритму серця – миготлива аритмія або миготіння передсердь. Це нерегулярні серцеві скорочення, що порушують серцеву функцію і дозволяють крові застоюватися в деяких відділах серця. Кров, що не рухається по тілу, може згортатися. Скорочення серця можуть відокремити частину тромбу в загальний кровотік, що може призвести до порушення мозкового кровообігу.
 7.  Обмежена фізична активність. Навіть 30-хвилинна прогулянка щодня знизить ризик розвитку інсульту. Можна вибрати будь-які види фізичних навантажень, які б відповідали стилю життя та уподобанням.
 8.  Зловживання великою кількістю солі та жирною їжею. Дієта з низьким рівнем солі та жиру знизить артеріальний тиск, відповідно – і ризик розвитку інсульту. Слід прагнути збалансованого харчування, збільшити вживання фруктів та овочів, круп.

Симптоми інсульту:

 1.  Раптова слабкість або втрата чутливості на обличчі, руці чи нозі, зокрема на одній стороні тіла.
 2.  Раптове порушення зору на одне або обидва ока.
 3.  Важкість мовлення або розуміння простих фраз.
 4. Запаморочення, втрата рівноваги або координації, зокрема, якщо це межує з такими симптомами, як порушення мовлення, подвоєння в очах, оніміння або слабкість.
 5.  Раптовий інтенсивний головний біль, який важко пояснити.

     Профілактика інсульту:

Профілактика інсульту спрямована на усунення факторів, що його спричиняють

 1.  Здоровий спосіб життя
 •  відмова від шкідливих звичок (тютюнопаління, алкоголь, наркотичні речовини, їжа, багата на жири та вуглеводи, що легко засвоюються, надмірне вживання солі).  
 • Регулярні фізичні навантаження, мінімум протягом півгодини щоденно; фізична активність протягом однієї години кілька разів на тиждень сприяє підтримці здорової маси тіла;
 •  збалансоване харчування із вживанням великої кількості фруктів та овочів, нежирного м’яса, дозволяється до 200 мл червоного сухого вина на день.
 1. Лабораторні обстеження 1 раз на рік: аланінамінотрансфераза (АлАТ), аспартатамінотрансфераза (АсАТ), лужна фосфатаза (ЛФ), загальний білірубін та його фракції, креатинін, ліпідний спектр, рівень глюкози крові натще, коагулограма.
 2.  Інструментальні обстеження 1 раз на рік: електрокардіограма (ЕКГ), ультразвукове дослідження (УЗД) екстракраніальних та інтракраніальних артерій головного мозку, обстеження очного дна окулістом, магнітно-резонансна томографія (МРТ) головного мозку (але тільки в тому разі, якщо інсульт вже мав місце).
 3.  Дотримання всіх рекомендацій лікаря.

І запам'ятайте: запобігти інсульту набагато простіше, ніж його вилікувати!

 

 

                                      лікар ЗПСЛ Матвєєва О.М.